Na, danas održanoj, 10. sjednici Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma državnog parlamenta, Komisija se pozitivno izjasnila o sva tri izvještaja u vezi sa Uredom za reviziju institucija BiH.
Usvojen je Izvještaj o aktivnostima Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine za 2019. godinu. U raspravi o ovoj tački dnevnog reda članica komisije Nada Mladina, je postavila pitanje Uredu za reviziju: Šta Ured može sugerisati da Komisija obaveže institucije da ažurnije rade, jer neke od njih nemaju ni web stranicu. A članica komisije Mirjana Marinković-Lepić, rekla je da je iznenađena odnosom rukovodilaca institucija prema nalazima revizije i istakla da je poražavajući podatak da od 74 revidirane institucije, samo 12 ima čisto pozitivno mišljenje i da se glavne, sistemske preporuke većinom ne realizuju. Također, pitala je šta Komisija može uraditi da se ovakva praksa prekine, u smjeru odgovornosti rukovodilaca institucija.
Komisija je prihvatila Izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Upravljanje troškovima prevoza u institucijama BiH“. Mirjana Marinković-Lepić je predložila da Komisija usvoji Zaključak da se daju rokovi na preporuke, te da te rokove prati sekretar Komisije kad je u pitanju Vijeće ministara, pod prijetnjom sankcija. Navela je da ako se ne donesu neke mjere, onda se revizija bespotrebno radi. Nakon kraće rasprave, u kojoj su učestvovali i predstavnik Ureda, predstavnica Ministarstva finansija i trezora i članica komisije Mira Pekić i predsjedavajući komisije Predrag Kožul, usvojen je i prema Domu upućen zaključak kojim Predstavnički dom PSBiH traži od Vijeća ministara BiH da u roku od tri mjeseca izvijesti Predstavnički dom o planiranim i preduzetim aktivnostima na realizaciji preporuka iz izvještaja o ovoj reviziji učinka.
K znanju je primljen Finansijski izvještaj Ureda za reviziju institucija BiH za period od 1. 1. do 31. 3. 2020. godine.
U vezi sa razmatranjem revizorskih izvještaja o finansijskom poslovanju institucija BiH za 2018. godinu, koje je obavljeno na 9. sjednici Komisije, usvojen je zaključak kojim se od Agencije za državnu službu BiH traži da u najkraćem roku dostavi informaciju o datim mišljenjima – saglasnostima za zapošljavanje državnih službenika u 2018. godini sa liste rezervnih kandidata, što je suprotno članovima 28. i 29. Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, i to za Direkciju za evropske integracije BiH, Ministarstvo vanjskih poslova BiH i Službu za poslove sa strancima BiH. Komisija u zaključku podsjeća da je riječ o institucijama u čijim je izvještajima o finansijskoj reviziji za 2018. godinu ovakvo zapošljavanje navedeno kao razlog za mišljenje s rezervom ili mišljenje s rezervom uz skretanje pažnje.
(revizije.info)