Novosti Priče u fokusu

HOĆE LI DANAS KONAČNO, NAKON DVIJE GODINE NERADA, BITI IZABRANA NOVA ZAJEDNIČKA KOMISIJA ZA REVIZIJU, PFBIH?

Danas, 19.02.2020. godine, s početkom u 10 sati, trebala bi, prema najavi, da počne 11. redovna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, na kojoj se, između ostalog, očekuje konačno kompletiranje Zajedničke parlamentarne komisije odgovorne za reviziju, oba doma Parlamenta FBiH.

Nakon što je prošle sedmice, 13.02.2020., na 5. sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH, izabrano 7 članova ove komisije, od 14 koliko ih ona broji, danas se očekuje izbor i preostalih 7.

Time su konačno, nakon čak dvije godine njenog nerada, stvoreni uslovi da Zajednička parlamentarna komisija odgovorna za reviziju i Parlament Federacije BiH ponovo uspostave kontrolu efikasnosti i zakonitosti trošenja javnih sredstava od strane institucija pod nadležnošću Ureda za reviziju institucija FBiH.

Podsjetimo da je posljednja sjednica ove komisije održana 13.02.2018. i da je posljednji izvještaj koji je Komisija proslijedila Parlamentu Federacije BiH Izvještaj o revizorskom izvještaju o budžetu F BiH i revidiranim korisnicima budžeta, za – 2016. godinu.

U međuvremenu, Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH, objavio je, najprije, izvještaje o finansijskoj reviziji za 2017. a onda i izvještaje za 2018. Koji, zbog nekonstituisanja i nerada parlamentarne komisije odgovorne za razmatranje revizorskih izvještaja, nisu razmotreni u Parlamentu, niti su organizovane rasprave sa odgovornim osobama iz subjekata čiji su rad revizori ocjenili negativnom ocjenom ili mišljenjem s rezervom, niti je Parlament donio odgovarajuće zaključke i uputio ih vladama, s ciljem sankcionisanja onih koji su loše radili i poboljšanja stanja u revidiranim institucijama.

Radi se o obesmišljavanju rada Ureda za reviziju. A i o širenju prostora za nekažnjeno kršenje zakona, i korupciju, unutar institucija vlasti ili onih koje bi one trebale da kontrolišu.

Posljedice ovako valikog kašnjenja nemoguće je amortizovati. Ono što bi trebalo u ovakvoj situaciji je da se iz ovoga svega izvuku pouke i stvori mehanizam, pretočen u Zakon, koji će spriječiti ponavljanje ovakvog vakuuma u radu Komisije i Parlamenta u budućnosti. A uz to i ozbiljnije postaviti pitanje individualne odgovornosti i sankcija za greške i kršenja zakona ili neimplementiranje revizorskih preporuka.

(TH, revizije.info)