Nepoštovanje zakonskih procedura pri javnim nabavkama, jedan od vodećih problema, kada govorimo o transparentnoj potrošnji i korištenju javnog novca, na što revizori u BiH godinama upozoravaju, u svojim izvještajima o finansijskoj reviziji.
Iako je u ovoj oblasti, zapravo, postignut značajan napredak, u odnosu na početno stanje, u kome praktično nije bilo nikakve kontrole, što je bilo idealno tlo za korupciju i kriminal širokih razmjera, revizorski izvještaji i dalje konstatuju da se procedure javnih nabavki ne vrše u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, što je naročito izraženo kod planiranja nabavki, blagovremenog pokretanja postupka nabavki, izbora postupka nabavki, izrade tenderske dokumentacije, realizacije zaključenih ugovora.
Zakon o javnim nabavkama, tako, spada među zakone na čije kršenje, od strane institucija, revizori najčešće ukazuju.
Ozbiljnost ovog problema i količina javnog novca koja se troši na nezakonit način, otvara potrebu široke javne akcije, koja podrazumijeva i učešće nevladinog sektora.
Fond otvoreno društvo BiH, Transparency International BiH, Udruženje “Tender” Banja Luka, Agencija za razvoj preduzeća Eda i Media Centar Sarajevo, ovih su dana, u Sarajevu, predstavili glavne nalazi projekta “Da javne nabavke postanu javne”, koji pokazuju da su postupci javnih nabavki u BiH netransparentni, neravnopravno tretiraju te diskriminiraju učesnike u postupku, ne potiču aktivnu i fer konkurenciju, neefikasni su i neekonomični.
Mervan Miraščija iz Fonda otvoreno društvo BiH izjavio je da Bosna i Hercegovina godišnje gubi ogromne iznose javnih sredstava kroz postupke javnih nabavki, koji se procjenjuju na četiri do pet stotina miliona KM.
Naveo je da se kršenje Zakona o javnim nabavkama ponavlja u svim fazama postupka, te da taj zakon krše ugovorni organi na svim nivoima vlasti.
Miraščija je dodao da će u 2020. fokus monitoringa javnih nabavki biti na svrsishodnosti, zbog činjenice da je riječ o izbornoj godini.
“Indikativno je da budžeti za javne nabavke u izbornim godinama rastu za više od 50 posto”, naglasio je Miraščija.
Aleksandar Draganić iz Agencije za razvoj preduzeća Eda istakao je: “Među glavnim narušavanjima Zakona o javnim nabavkama su “skrojene” tehničke i druge karakteristike predmeta nabavke, kao i “skrojeni” tehnički i finansijski uslovi na strani ponuđača“.
Dodao je da su prisutni i nerealno visoki zahtjevi u pogledu garancija i obezbjeđenja, propisivanja minimalnih rokova kod kompleksnih nabavki, te su česte izmjene planova javnih nabavki, kao i uvođenje novih nabavki.
Aleksandra Martinović iz Transparency Internationala BiH potcrtala je da je ukupna vrijednost praćenih postupaka u 2019. viša od 1,8 milijardi KM, te da je uočeno bolje poštovinje zakona nego prethodnih godina, ali i dalje ima primjera kritičnih praksi.
(th, revizije.info)