Komentari i analize

ZA 7 GODINA REALIZOVANO TEK 27% REVIZORSKIH PREPORUKA DATIH U VEZI SA JAVNIM NABAVKAMA

Do kog stepena su ovdašnje vlasti oborile kriterije i navikle nas na vlastiti nerad, neefikasnost i blokade, pokazuje i činjenica da ovakve katastrofalne rezultate Ured za reviziju tretira kao “značajan napredak”. A to značajan napredak može biti samo u kontekstu narodne izreke “Od koga je – dobro je!”.

Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine, u oktobru je 2017. finalizovao reviziju učinka na temu: „Blagovremenost postupaka javnih nabavki u institucijama BiH“ i o njoj, krajem te godine, objavio prateći izvještaj.

Revizija je pokazala da institucije BiH često ne preduzimaju adekvatne i blagovremene aktivnosti kako bi osigurale da se javne nabavke provedu blagovremeno, zbog čega su, u ovoj oblasti prisutna kašnjenja, što ima društvene i ekonomske posljedice, koje gotovo uvijek, direktno ili indirektno, osjećaju građani BiH.

Revizori su konstatovali da su problemi prisutni, takoreći, u svakoj fazi, uključujući i startnu. Skoro 60% postupaka javnih nabavki iz uzorka, naime, pokrenuto je nakon planiranih rokova. A približno 90% postupaka nije završeno u rokovima koji su predviđeni planovima javnih nabavki.

Osim uočenih slabosti u planiranju za provođenje postupaka javnih nabavki, revizija je pokazala da institucije BiH ni u fazi provođenja postupaka javnih nabavki ne preduzimaju uvijek adekvatne aktivnosti u cilju blagovremenog provođenja postupaka nabavki. Od 46 kontinuiranih nabavki koje su kasnile, oko 40% istih je pokrenuto nakon isteka prethodnog ugovora, te su nabavke vršene od postojećih dobavljača bez sklopljenog ugovora ili sa produženjem važenja postojećeg ugovora uz ugovornu klauzulu koju ne poznaje Zakon o javnim nabavkama i to u vremenskom periodu čak i preko godinu dana.

Kašnjenja postupaka javne nabavke se odražavaju na mogućnost institucija da ostvaruju ciljeve zbog kojih su osnovane, dovode do neopravdanog produženja ugovora sa postojećim dobavljačima, te u nekim slučajevima do gubitka odobrenih sredstava za nabavku potrebne robe, usluge ili radova što ujedno znači i neefikasno upravljanje budžetskim sredstvima, jer su ona mogla biti iskorištena za zadovoljenje drugih potreba institucija i građana BiH.

Jedan od ključnih zaključaka revizije bio je da postojeći sistem, u kojem nisu osigurani mehanizmi kontrole i utvrđivanja odgovornosti za neblagovremenost, omogućuje da institucije budu inertne u pogledu dostizanja propisanih i utvrđenih rokova za završetak javnih nabavki.

Nakon provedene revizije, Ured za reviziju je dao određene preporuke Vijeću ministara BiH, Parlamentu BiH i institucijama iz uzorka, ali i svim drugim institucijama BiH, za koje revizija smatra da mogu primijeniti preporuke.

Međutim…

Sedam godina kasnije – u ovih dana (25.10.2024.) objavljenom izvještaju u kome je sumirana provjera i analiza realizacije tada datih preporuka – suočeni smo sa nažalost od ovdašnjih vlasti (na svim nivoima, pa i na državnom) očekivano lošim rezultatom.

U potpunosti je realizovano tek 27% prije 7 godina datih preporuka. Što znači da bi, ovim tempom, preporuke date prije 7 godina mogle biti u potpunosti realizovane tek za dvadesetak. I to ako isključimo mogućnost političkih blokada koje će podrazumijevati da neke od njih neće biti realizovane nikada.

Za još 27% datih preporuka revizori su konstatovali da su realizovane djelimično. A preostalih 46% su (i 7 godina nakon što su date) tek u fazi “početnih aktivnosti realizacije”.

Napredak je konstatovan u aktima kojima se uređuje proces javnih nabavki. Ali, iako je time stvoren preduslov za unapređenje blagovremenosti postupaka javnih nabavki, do toga u praksi nije došlo. Odnosno, kao i u brojnim drugim slučajevima u BiH, propisi su ostali “mrtvo slovo na papiru”. Kašnjenja su i dalje redovna.

No, do kog stepena su ovdašnje vlasti oborile kriterije i navikle nas na vlastiti nerad, neefikasnost i blokade, pokazuje i činjenica da ovakve katastrofalne rezultate Ured za reviziju tretira kao “značajan napredak”. A to značajan napredak može biti samo u kontekstu narodne izreke “Od koga je – dobro je!”.

No, da su svjesni s kim imaju posla i da im jedino preostaje da pokušavaju obazrivo da im sugerišu da bi nešto trebali napraviti, govori i 7 godina stara (i, naravno, neprovedena) preporuka državnom parlamentu da – “razmotri mogućnost povećanja odgovornosti menadžmenta institucija BiH u slučajevima dugogodišnjeg neuspjelog provođenja nabavki, koje su često i velike vrijednosti i od značaja za BiH.”

U prevodu: “Zaboga, počnite konačno da kažnjavate i smjenjujete!” Kad već niste sud da zatvarate.

(N.N., Revizije info)