Nakon gotovo puna tri mjeseca pauze u radu, aktuelni Odbor za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske, održao je sjednicu 13.06.2023. godine. Sjednicom je predsjedavala predsjednica Odbora Mirjana Orašanin, a prisustvovali su članovi: Strahinja Bašević, zamjenik predsjednika, Biljana Petković, Srđan Mazalica, Saša Grbić i Predrag Nešić, čime su ostvareni uslovi za rad, odnosno, postojao je potreban kvorum da bi se razmotrio planirani dnevni red.
Pored članova ovog skupštinskog tijela, sjednici Odbora su prisustvovali i predstavnici institucija koje su u finansijskim revizijama za 2021. i 2020. dobili negativno mišljenje za obje ili jednu od komponenti finansijske revizije – JZU Bolnica Trebinje, koju je predstavljao šef računovodstva Saša Ninković, JZU Univerzitetska bolnica Foča, koju je predstavljao direktor Radmil Marić, JZU Dom zdravlja „Vaso Pelagić“ Čajniče ispred koje je prisutan bio direktor Vladimir Arsenović, te, JPŠ „Šume Republike Srpske“ a.d. Sokolac koje je pred Odborom predstavljao direktor Slaven Gojković.
Sjednici Odbora prisustvovao je i ministar Bojan Vipotnik ispred Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, kao i sekretar ministarstva. Glavnu službu za reviziju javnog sektora je predstavljala zamjenica Glavnog revizora Božana Trninić.
Sjednica je imala intenzivan tok, a nakon usvojenog zapisnika sa druge sjednice, pristupilo se raspravi po dnevnom redu. Zamjenica Glavnog revizora je obrazložila razloge koji su opredjelli Glavnu službu za reviziju da navedenim institucijama izrekne negativna mišljenja, nakon čega se razvila diskusija.
U vezi Izvještaja finansijske revizije JZU Bolnica Trebinje, šef računovodstva je pred Odborom rekao da JZU Bolnica Trebinje, intenzivno radi na otklanjanju uočenih nedostataka i da je do sada realizovano oko 80% preporuka od 21 koja je data od strane revizije, potkrepljujući to čitanjem preporuka i njihovim statusom. U diskusiju, oko ove tačke dnevnog reda, se uključio član Odbora Saša Grbić koji je postavio pitanja oko javnih nabavki, kao i u vezi naknada od 150% povećanih za cijenu rada u dane državnih praznika i druge neradne dane. Predstavnik JZU Bolnica Trebinje je rekao da je problem u javnim nabavkama bio izražen zbog hitnosti postupaka u vrijeme COVID-19 i da su stavili zdravlje pacijenata ispred administrativnih procedura, podsjetivši da u situacijama elementarne nepogode, epidemija koje utiču da se proglasi vanredno stanje, Vlada RS ima institut direktnog pregovaračkog postupka na koji su se oni i pozvali. Obrazlažući stavku uvećanja naknade za čak 150% rekao je da su iz inspektorata rada dobili informaciju da nisu u prekršaju. Poslanik Grbić je reagovao i rekao da niko ne može sugerisati da se izvan Zakona o platama zdravstvenih radnika i drugih podzakonskih akata vrše isplate i da ovaj način obračuna nikako nije u redu. U raspravi su učestvovali predsjednica Odbora Mirjana Orašanin i članovi Odbora Srđan Mazalica i Strahinja Bašević, kao i zamjenica Glavnog revizora RS.
Sjednica se nastavila raspravom o Izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji JZU Univerzitetska bolnica Foča. Direktor ove ustanove, Radmil Marić, je slično kao i njegov prethodnik iz Bolnice Trebinje, rekao da njihove službe intenzivno rade na otklanjanju nepravilnosti i na realizaciji preporuka iz revizorskih izvještaja, te je istakao da su u vrijeme COVID-a imali slične probleme kao i Bolnica Trebinje, te, da mu je važnije bilo da se spašavaju ljudski životi od administrativnih poslova, pozvavši se na mogućnost direktnih sporazuma u vrijeme vanrednog stanja. U raspravi su učestvovali svi prisutni članovi Odbora, izuzev Predraga Nešića koji nije postavljao pitanja ni po jednoj tački sjednice.
Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji JP šumarstva „Šume Republike Srpske“ a. d. Sokolac je izazvao i najviše pažnje, a direktor ovogo javnog preduzeća je rekao da su JPŠ „Šume RS“ a.d. Sokolac složen sistem sa 32 organizacione jedinice te da je gotovo nemoguće u svakom momentu upratiti šta se dešava u svakoj od 32 organizacione jedinice i dodao je da bi možda bilo bolje da je svaka organizaciona jedinica samostalna. Naveo je da su naslijeđeni dugovi stari po 10 godina, što je svakako uticalo na rezultat finansijske revizije, te da finansijska dobit izgleda mala, ali da oni svake godine između 18 i 20 miliona KM u skladu sa zakonskim propisima uplaćuju jedinicama lokalne samouprave na kojima posluju šumska gazdinstva. Predsjednica Odbora je u svojoj diskusiji kazala da je ovo preduzeće strateški važno za Republike Srpsku, da zapošljava gotovo 5000 radnika i da joj nije jasno kako neko može dugovati JPŠ „Šume RS“ čak 17 miliona KM, od čega je 10 miliona nenaplativo kako je navedeno u izvještaju revizije? Direktor JPŠ „Šume RS“ je rekao da se radi upravo o starim dugovanjima koje je on zatekao na ovoj poziciji i da su dužnici u međuvremenu prestali sa radom te da su im vezane ruke. Poslanik Saša Grbić je pitao da li se iko osjeća odgovornim za ipak veoma skromne finansijske rezultate, sa resursom koji je dar prirode i da li su pokrenuti procesi odgovornosti po šumskim gazdinstvima? Direktor Gojković je rekao da je pokrenut bio proces protiv jednog direktora šumskog gazdinstva, koji je nažalost preminuo, a dodao je i da su se unutar šumskih gazdinstava nakon revizorskog izvještaja, dogodile promjene na pojedinim sektorskim i rukovodećim pozicijama. Poslanik Grbić je konstatovao da se ne može dozvoliti i da preduzećem na gotovo svim pozicijma upravljaju vršioci dužnosti. Nakon rasprave u kojoj su učestvovali svi članovi Odbora, izuzev poslanika Nešića, predsjednica Odbora je stavila na raspravu ova tri izvještaja finansijske revizije sa pitanjem da li će ih Odbor proslijediti na razmatranje u plenum pred NSRS.
Nakon rasprave, u kojoj su učestvovali članovi Odbora, Saša Grbić je istakao da ne bi bilo svrsishodno da se ovi izvještaji raspravljaju na sjednici NSRS, jer su već o njima raspravljali kada je raspravljan Godišnji izvještaj Glavne službe za reviziju prije dva mjeseca, te da ne bi ništa novo čuli od strane drugih poslanika. Predsjednica Orašanin je stavila prijedlog na glasanje i od šest prisutnih članova Odbora, četiri su bila protiv da idu na raspravu u NSRS, jedan član Odbora je bio suzdržan, dok je predsjednica Odbora bila za slanje pred poslanike.
Akreditovani gost ispred Udruženja Centri civilnih inicijativa je u skladu sa Poslovnikom zatražio da se obrati i predložio je Odboru da od Glavne službe za reviziju traže da u narednoj godini izvrši kontrolu provođenja revizorskih preporuka za institucije sa negativnim mišljenjem, koje su danas bile predmet diskusije, te da Odbor intenzivno prati postupanje po preporukama i kod svih drugih revizorskih izvještaja. Sekretar Odbora za reviziju je rekao da Odbor zaprima akcione planove, ali da nisu svi subjekti dostavili prema njima iste, jer nisu ni znali da im je pored Glavne službe za reviziju obaveza i da Odboru za reviziju i Ministarstvu finansija dostavljaju akcione planove i da bi ih revizori trebali podsjetiti na ovu obavezu u toku vršenja revizije i komunikacije do objave revizorskih izvještaja. Prijedlog da Odbor zatraži da Glavna služba za reviziju u 2024. godini izvrši kontrolu sprovođenja preporuka je jednoglasno usvojen, a zamjenica Glavnog revizora je istakla da je sada pravo vrijeme za dostavu inicijativa, prije nego što Služba kreira svoj godišnji plan.
Nakon ove tačke, razmotren je Izvještaj finansijske revizije za Dom zdravlja „Vaso Pelagić“ Čajniče. Direktor ove ustanove je rekao da su mnoge greške nastale jer nemaju razvijen računovodstveni sistem i dobro uspostavljene proceduru, ali da su nakon revizorskog izvještaja, već učinili značajne napore da se otklone nedostaci i da se preporuke već realizuju. Predsjednica Odbora za reviziju je predložila, s obzirom da se radi o lokalnom nivou, da Odbor uputi preporuku Skupštini opštini Čajniče da razmatra ovaj revizorski izvještaj i da prate realizaciju preporuka. Direktor Doma zdravlja je rekao da je problem što se lokalni parlament već tri mjeseca ne sastaje. Ipak, Odbor je jednoglasno zaključio da se uputi preporuka da lokalni parlament izvrši nadzor nad Domom zdravlja u Čajniču.
Članovi Odbora prihvatili su i zahtjev Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske da se provede revizija u JU Nacionalni park „Sutjeska“ Tjentište. Zahtjev je na sjednici obrazložio ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik. I ovdje je Odbor iskoristio svoju poslovničku mogućnost da zatraži posebnu reviziju, što nikada u prethodnom sazivu nije bio slučaj i što je dokaz da Odbor može uraditi dobre stvari, kada postoji dobra volja, ali je i značajna inicijativnost predstavnika Vlade.
Razmotrena je i Informacija o stanju u preduzeću „Kosmos“ a.d. Banja Luka, koju su dostavili bivši radnici ovog preduzeća i zaključeno je da se i ova revizija uvrsti u plan za 2024. godinu.
Zaključimo da je održana sjednica pokazala da aktuelni sastav Odbora za reviziju ima kapacitet za stručnu i racionalnu raspravu o temama koje se pred njega postavljaju dnevnim redom, da je unutrašnja komunikacija, zasad, na potrebnom nivou, ali da je za pune efekte rada Odbora i ostvarenje njegove projektovane uloge, potrebno češće sastajanje, odnosno veći broj sjednica i materijala na njihovom dnevnom redu. A da li će sa približavanjem izbora ponovo doći do trzavica i blokada rada Odbora, kao u prethodnom mandatu, ostaje da vidimo.
(Ž.N., Revizije info)