Regija i svijet

Evropski revizorski sud: DOVRŠAVANJE CESTOVNE MREŽE EU NAPREDUJE SPORO A TROŠKOVI ODRŽAVANJA SVE SU VEĆI RAZLOG ZA ZABRINUTOST

Evropski revizorski sud upravo je objavio tematski izvještaj pod nazivom „Osnovna cestovna mreža EU-a: putovanja traju kraće, ali mreža još nije potpuno funkcionalna, za koje je bio zadužen član Suda Ladislav Balko.

Osnovna transevropska prometna mreža (TEN-T) brzih cesta sve je veća te se njome ostvaruju pozitivni rezultati za putnike, kao što su kraća vremena putovanja i veći broj kilometara prijeđenih na autocestama.

Najveći dio prijevoza putnika i tereta u EU-u odvija se na cestama. Cilj Evropske komisije je do 2030. dovršiti gotovo 50 000 km autocesta i brzih cesta na devet osnovnih koridora mreže TEN-T kojima bi se obuhvatili svi važni prometni pravci u EU-u. Od 2007. Komisija je državama članicama dodijelila otprilike 78 milijardi eura za izgradnju novih i unaprjeđenje postojećih cesta, uključujući oko 40 milijardi eura za ceste na mreži TEN-T.

Revizori su procijenili napredak u dovršavanju potpuno funkcionalne osnovne cestovne mreže TEN-T i ulogu Komisije u postizanju tog napretka. Također su provjerili doprinos država članica održavanju cesta te su posjetili Bugarsku, Češku Republiku, Španjolsku i Poljsku.

„Ceste imaju važnu ulogu u povezivanju zemalja i regija EU-a te time doprinošenju njihovoj ekonomskoj aktivnosti, razvoju i rastu”, poručio je Ladislav Balko, član Evropskog revizorskog suda zadužen za ovaj izvještaj. „Izgradnja osnovne cestovne mreže EU-a napreduje, ali ta mreža još nije potpuno funkcionalna.”

„Financijska sredstva EU-a i mjere Evropske komisije pozitivno su doprinijeli postizanju ostvarenih rezultata, ali većina država članica središnje i istočne Evrope i dalje zaostaje, te je, uz potporu EU-a, od 2014. godine dovršeno tek otprilike 400 km novih cesta mreže TEN-T. Osim toga, neometano putovanje tom mrežom otežano je činjenicom da određene prekogranične dionice nisu dovršene i da infrastruktura za parkiranje i čista goriva nije odgovarajuće koordinirana, dok se nedovoljnim održavanjem na nivou država članica dugoročno ugrožava stanje te mreže“, stoji u izvještaju Evropskog revizorskog suda.

Sud je, na temelju svojih zaključaka, preporučio Komisiji da:
– utvrdi ulaganja u osnovnu mrežu kao prioritet na način da garantuje da države članice izrađuju odgovarajuće planove, u kojima su naznačeni raspored i dostupna budžetska sredstva, kako bi se cjelokupna osnovna mreža TEN-T dovršila do 2030., pri čemu bi posebnu pažnju trebalo posvetiti prekograničnim dionicama;
– poboljša mehanizme praćenja kako bi mogla pratiti napredak u razvoju osnovne mreže TEN-T i poduzimati korektivne mjere na način da uvede prijelazne ciljne vrijednosti, sistematski i ujednačen pristup te sistem koji omogućava praćenje rezultata;
– ojača svoj pristup održavanju preduzimanjem odgovarajućih mjera za unaprjeđenje dugoročnih planova država članica za održavanje.

(revizija.info)