Novosti

PREDSTAVNIČKI DOM, USVAJAJUĆI REVIZIJE UČINKA ISPOSTAVIO ZAHTJEVE  MINISTARSTVIMA FINANSIJA I KOMUNIKACIJA

Juče, 3.2.2021. godine, održana je 16. sjednica Predstavničkog doma državnog parlamenta, na kojoj je razmotreno 29 tačaka dnevnog reda.

Dvije od njih odnosile su se na rad Ureda za reviziju institucija BiH.

Predstavnički dom je, naime, usvojio Izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Digitalizacija TV signala u BiH“. Uz koji je usvojen i zaključak kojim se od Ministarstva komunikacija i prometa BiH traži da u roku od tri mjeseca izvijesti ovaj dom o planiranim i preduzetim aktivnostima na realizaciji preporuke iz Izvještaja. Te, da o preduzetim aktivnostima upozna Ured za reviziju institucija BiH. Usvojen je i zaključak kojim se Vijeće ministara BiH zadužuje da osigura nezavisan nadzor i da Dom redovno izvještava o provođenju aktivnosti digitalizacije.

Osim ovog, usvojen je i Izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Planiranje i provođenje obuka zaposlenih u institucijama BiH“. Uz koji je Dom usvojio i zaključak kojim se Ministarstvo finansija i trezora BiH zadužuje da u procesu pripreme i odobravanja budžeta za obuke zaposlenih u institucijama BiH poveća nivo kontrole informacija o svrsi za koju su sredstva namijenjena s ciljem utvrđivanja opravdanosti traženih sredstava.

Oba ova izvještaja, inače, Ured za reviziju objavio je u drugoj polovini decembra 2020.

LOŠE UPRAVLJANJE AKTIVNOSTIMA DIGITALIZACIJE

Reviziju učinka na temu ”Digitalizacija TV signala u BiH” Ured za reviziju institucija BiH proveo je s ciljem da utvrdi da li su institucije BiH efikasne u provođenju aktivnosti digitalizacije i koje su posljedice zaostajanja.

Provođenje ove revizije trebalo bi, prema Uredu, doprinijeti realizaciji Ciljeva održivog razvoja, a naročito ciljeva održivog investiranja u infrastrukturu i inovacije, smanjenju nejednakosti i omogućavanju pristupa informacijama.

Nalazi revizije, međutim, ukazuju da institucije BiH nisu osigurale efikasno i blagovremeno provođenje aktivnosti digitalizacije TV signala. Loše upravljanje aktivnostima digitalizacije bez planova sa jasno utvrđenim odgovornostima, aktivnostima i rokovima uzrokovali su da su probijeni svi rokovi za okončanje procesa digitalizacije uključujući i onaj koji je BiH preuzela kao obavezu iz međunarodnog sporazuma.

U BiH se još uvijek emitira analogni zemaljski TV signal i nije definisan konačan rok za okončanje procesa digitalizacije.

“Zbog kašnjenja u procesu digitalizacije TV signala najveću štetu imaju građani BiH kojim nije osiguran kvalitetan zemaljski digitalni signal i ekonomija BiH kojoj nisu oslobođene frekvencije za korištenje i razvoj novih digitalnih tehnologija.”, zaključak je Ureda za reviziju institucija BiH.

NIJE USPOSTAVLJEN SISTEM KOJI ODIGURAVA EFIKASNO I EKONOMIČNO PROVOĐENJE OBUKA ZAPOSLENIH

Revizija učinka na temu „Planiranje i provođenje obuka zaposlenih u institucijama BiH“ je provedena s ciljem da se ispita da li su institucije preduzele adekvatne aktivnosti u procesu planiranja i provođenja obuka.

I provođenje ove revizije bi, prema Uredu, trebalo doprinijeti realizaciji Ciljeva održivog razvoja. A naročito ciljeva koji se odnose na kvalitetno obrazovanje te promociju mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve i razvijanja efikasnih, odgovornih i transparentnih institucija.

Rezultati revizije su pokazali da na nivou institucija BiH nisu preduzete odgovarajuće aktivnosti kojima se osigurava da je planiranje obuka u potpunosti bazirano na kontinuiranoj analizi i identifikaciji potrebnih znanja i vještina kako bi se na taj način planirale stvarno potrebne obuke koje će doprinijeti unapređenju učinkovitosti rada zaposlenih.

“Na nivou institucija BiH nije uspostavljen sistem koji osigurava efikasno i ekonomično provođenje obuka zaposlenih. U procesu provođenja obuka nisu osigurani adekvatni kontrolni mehanizmi, što kao posljedicu ima dupliranje obuka. Institucije BiH su sredstva dodijeljena za vertikalne obuke koristile za upućivanje zaposlenih na horizontalne obuke za koje su se plaćali troškovi, a koje su se mogle slušati besplatno u organizaciji Agencije za državnu službu BiH.  Imajući u vidu da je aktuelna pandemija COVID-19 u znatnoj mjeri uticala na promjenu načina na koji se obuke mogu organizovati, istaknuli smo prednosti korištenja webinara koji se pokazao kao jedno praktično i ekonomično rješenje koje omogućava participaciju znatno većem broju zaposlenih. Jedan od izazova za institucije u budućnosti bit će stvaranje balansa između webinara i klasičnog načina obavljanja obuka s ciljem osiguravanja što veće efektivnosti, efikasnosti i ekonomičnosti u njihovom provođenju.”, navodi se u izvještaju ove revizije učinka.

(TH, Revizije.info)