Komentari i analize

GLAVNA SLUŽBA ZA REVIZIJU JAVNOG SEKTORA RS ZAVRŠILA REVIZIJU SVIH MINISTARSTAVA VLADE RS – 75% MINISTARSTAVA DOBILO OBJE POZITIVNE OCJENE

Ministarstvo boračko-invalidske zaštite mišljenja sa rezervom i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima ima već 9 godina zaredom. Kako je moguće da se u jednom ministarstvu uočeni problemi tako dugo ne otklanjaju i niko ne snosi sankcije za kontinuirano poslovanje koje revizori nisu mogli ocijeniti kao pozitivno, pitanje je za Vladu i Narodnu skupštinu Republike Srpske.

Glavna služba za reviziju javnog sektora objavila je 28.05. izvještaje o obavljenoj finansijskoj reviziji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS.

Ovim je završena revizija svih 16 ministarstava Vlade RS.

Čak 12 ih je za obje komponente finansijske revizije – i finansijske izvještaje i usklađenost sa zakonima – dobilo pozitivne ocjene. Još dva imaju pozitivnu ocjenu za jednu od komponenti finansijske revizije, dok su za drugu dobili mišljenje s rezervom. Dva preostala ministarstva imaju mišljenje s rezervom i za finansijske izvještaje i za usklađenost sa zakonima.

Nijedno ministarstvo, u ovom ciklusu, nije dobilo negativno mišljenje Glavne službe za reviziju javnog sektora RS ni za jednu komponentu finansijske revizije.

Posljednji put negativnu ocjenu revizori su dali još 2014. godine – za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (za usklađenost sa zakonima) i za Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite (za obje komponente finansijske revizije) – i potpisao ih je tadašnji glavni revizor Duško Šnjegota, koji je, podsjetimo, u avgustu 2017., pod skandaloznim političkim pritiskom, zajedno sa svojim zamjenikom, podnio ostavku.

Naslijedio ga je aktuelni Glavni revizor Glavne službe za reviziju javnog sektora RS Jovo Radukić. Nakon čega su revizorske ocjene ministarstava Vlade RS postale značajno bolje. Preovladavaju pozitiva mišljenja za obje komponente finansijske revizije, koja ranije nikad nisu prelazila polovinu, a u nekim periodima su obuhvatala tek petinu revidiranih ministarstava.

Statistički podaci potvrđuju stav predsjednika skupštinskog odbora za reviziju Tomice Stojanović da je revizija u posljednjih nekoliko godina smanjila kritiku i broj negativnih izvještaja. Zapravo, uz nagli rast broja institucija sa oba pozitivna mišljenja, od 2017. bilježimo i drastičan pad institucija sa oba mišljenja sa rezervom. A negativnih nema uopšte.

Što se tiče aktuelnog ciklusa finansijskih revizija, najlošije ocijenjena – sa mišljenjem sa rezervom i za finansijske izvještaje i za usklađenost sa zakonima – su Ministarstvo privrede i preduzetništva i Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite. Sa jednim mišljenjem sa rezervom (i drugim pozitivnim) su Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS (za finansijske izvještaje) i Ministarstvo porodice, omladine i sporta (za usklađenost sa zakonima).

Posebno zabrinjava činjenica da Ministarstvo boračko-invalidske zaštite mišljenja sa rezervom i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima ima već 9 godina zaredom (povremeno i sa dodatnim skretanjem pažnje). Posljednji put je pozitivno mišljenje od revizora, naime, ovo ministarstvo dobilo još 2011. godine. I to samo za usklađenost sa zakonima, dok je i tada, prije 10 godina, za finansijske izvještaje dobila mišljenje s rezervom.

Kako je moguće da se u jednom ministarstvu uočeni problemi tako dugo ne otklanjaju i niko ne snosi sankcije za kontinuirano poslovanje koje revizori nisu mogli ocijeniti kao pozitivno, pitanje je za Vladu i Narodnu skupštinu Republike Srpske.

I Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Ministarstvo porodice, omladine i sporta – koje su, za 2020. dobile mišljenje s rezervom za jednu od komponenti finansijske revizije, imaju dugu, rijetko prekidanu, tradiciju poslovanja bez pozitivnih revizorskih ocjena.

Ministarstvo zdravlja je, u posljednjih 10 godina, samo jednom – za 2019. godinu – dobilo pozitivne ocjene i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima. Tri puta (2017., 2018. i 2020.) je kao jednu od ocjena, a 5 puta (2011., 2012., 2013., 2015. i 2016.) obje, imalo mišljenje sa rezervom. A jednom – 2014. godine – Ministarstvo zdravlja je i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima, dobilo – negativno mišljenje.

Ministarstvo porodice, omladine i sporta u posljednjih je 10 godina po 3 puta imala oba pozitivna mišljenja (2013., 2014. i 2019.) i jedno pozitivno a jedno mišljenje s rezervom (2017., 2018., 2020.). A 4 puta je imalo oba mišljenja s rezervom – posljednji put 2016. godine.

S druge strane, Ministarstvo trgovine i turizma RS, po prvi put, u posljednjih 10 godina ima obje pozitivne ocjene finansijske revizije. 6 puta do sada je imala oba mišljenja s rezervom, a 3 puta jedno mišljenje s rezervom a drugo pozitivno.

Slično je i sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koje je, osim za 2020., oba pozitivna mišljenja imalo još jedino za finansijsku reviziju za 2018. godinu. Za 2019. Je imalo jedno pozitivno i jedno mišljenje s rezervom. Za 4 godine (2011., 2015., 2016. i 2017.) imalo je oba mišljenja s rezervom. A za tri godine u kontinuitetu, od 2012. do 2014. je imalo negativna mišljenja (za 2014. za usklađenost sa zakonima, a za 2012. i 2013. za obje komponente finansijske revizije).

Dodajmo da je i Generalni sekretarijat Vlade RS dobio pozitiva mišljenja i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima, za 2020. godinu. Kao i za prethodne 4. Generalni je sekretarijat, naime, u posljednjih 10 godina, samo za 2011. i 2014. imao mišljenja s rezervom za obje komponente finansijske revizije, te, za 2015. za usklađenost sa zakonima. U svim ostalim godinama dobijao je obje pozitivne ocjene.

(S.Š., Revizije.info)