Komentari i analize

ZAŠTO GLAVNA SLUŽBA ZA REVIZIJU RS IMA PROBLEMA S REALIZACIJOM PLANA U ZADNJOJ TREĆINI GODINE?

Glavnoj službi za reviziju se takvi propusti ne bi smjeli događati jer urušavaju njen kredibilitet, kao nekog ko od revidiranih subjekata zehtjeva da upravo takve propuste otklanjaju u svom radu.

Za tri po mjeseca, od 01.09. do 15.12.2021. godine, Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske, prema vlastitom planu, trebala je objaviti 12 izvještaja o provedenim finansijskim revizijama za 2020. godinu. A objavila ih je svega 4 – za 3 jedinice lokalne samouprave (Opštine Donji Žabar i Srbac i Grad Istočno Sarajevo) i jedno javno preduzeće (“Zavod za udžbenike i nastavna sredstva” a.d. Istočno Novo Sarajevo).

Da bh. institucije ne ispunjavaju svoje planove, nije neko iznenađenje. Naprotiv, više je to pravilo nego izuzetak. No, ono što je čudno kod Glavne službe za reviziju je činjenica da je ona i ove i prethodne godine prvi dio svog dvodjelnog plana, onaj za period 01.01.-31.08., realizovala na vrijeme (objavivši u tom periodu 2020. godine svih 55, a 2021. svih 60 planiranih izvještaja), dok je u drugom dijelu (od 01.09. do 15.12.), u kome je imala zadatak da u tri i po mjeseca realizuje znatno manje izvještaja, u obje godine doživjela fijasko.

Prošle godine, do 15.12., realizovala je svega 2 od 14 planiranih izvještaja, a ove 4 od 12 planiranih. Što je, faktički, pozitivan pomak, ali, u suštini, neprihvatljiv i neobjašnjiv propust. I pokazatelj da se na prošlogodišnjoj grešci ništa nije naučilo.

Dodatno, Glavnoj službi za reviziju se takvi propusti ne bi smjeli događati jer urušavaju njen kredibilitet, kao nekog ko od revidiranih subjekata zehtjeva da upravo takve propuste otklanjaju u svom radu.

Ovim je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, ukupno, ostvarila najlošiji rezultat od svih VRI u BiH, što se tiče ispunjenosti planiranih obaveza u 2021. godini. A što se tiče nominalnog broja realizovanih izvještaja finansijske revizije, manji broj ove godine imao je samo Ured u BD, što je i razumljivo s obzirom na broj institucija za koje je nadležan.

Subjekti za koje nisu objavljeni izvještaji o provedenoj finansijskoj reviziji do 15.12.2021., a po planu Glavne službe za reviziju za 2021. godinu je trebalo da jesu, su: Gradovi Bijeljina, Banjaluka i Prijedor, Opština Sokolac, Javna preduzeća „Željeznice Republike Srpske“ a.d. Doboj, JP „Putevi Republike Srpske“ Banja Luka, „Šume Republike Srpske“ a.d. Sokolac i Investiciono razvojna banka RS.

Umjesto stizanjem zaostataka, Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske, period od 16.12.2020. godine do kraja ove godine je, prema svom planu za 2021. godinu, trebala posvetiti predreviziji finansijske revizije za 2021., koja obuhvata ispitivanje aktivnosti subjekata revizije na provođenju datih preporuka u prethodnim revizijama, preliminarne analitičke procedure (ocjenjivanje finansijskih i nefinansijskih informacija), procjenu efikasnosti sistema internih kontrola i ostale pripremne aktivnosti za izradu planskih dokumenata od strane revizijskih timova.

Osim navedenog, za realizaciju, do kraja godine, ostale su i 2 od 7 ukupno za ovu godinu planiranih revizija učinka. U ovom segmentu, inače, Glavna služba za reviziju javnog sektora prednjači ispred ostalih vrhovnih revizorskih institucija u zemlji, koji ovim izuzetno značajnim revizijama još uvijek ne posvećuju dovoljnu pažnju.

Na kraju, spomenimo i da nas je Glavna služba za reviziju upozorila da oni krajnji rok za realizaciju objavljen u svom godišnjem planu tretiraju tek kao rok za završetak radne verzije izvještaja, koja se nakon toga tek šalje na komentare revidiranim subjektima, nakon kojih slijedi analiza tih komentara i finalizacija izvještaja, te njihovo objavljivanje. No, to objašnjenje nije sadržano u Godišnjem planu. Niti taj, javno objavljeni, plan spominje nekakav “krajnji rok” (nakon navedenog roka od 15.12.) za završetak ovog ciklusa revizija, koji bi podrazumijevao i objavu izvještaja.

(TH, Revizije info)