Komentari i analize

VLADA RS I ORGANI UPRAVE I UPRAVNE ORGANIZACIJE NISU U POTPUNOSTI REALIZOVALI NIJEDNU PREPORUKU REVIZORA DATU IM PRIJE 5 GODINA

Na žalost, ne živimo u nekoj od uređenih demokratskih država, u kojima bi ovakav izvještaj revizora rezultirao promptnom ostavkom premijera i kompletne vlade.

U prvoj sedmici februara 2022. godine, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS objavila je dva izvještaja o provođenju preporuka.

Jedan se odnosi na preporuke date u finansijskoj reviziji JZU Dom zdravlja “Dr Jovan Rašković” Mrkonjić Grad, za 2017. godinu. A drugi na preporuke iz Izvještaja revizije učinka „Angažovanje fizičkih lica u javnoj upravi za obavljanje određenih poslova bez zasnivanja radnog odnosa”, objavljenog u decembru 2016.

JZU Dom zdravlja “Dr Jovan Rašković” je, nakon provedene finansijske revizije za 2017. godinu – koja je i jedina godina u kojoj je vršena finansijska revizija ove ustanove – dobio mišljenje s rezervom za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima, te, pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje za finansijske izvještaje.

Revizori su direktoru ove ustanove, tada, dali 5 preporuka za otklanjanje uočenih slabosti, grešaka i nezakonitosti u radu. A u ovih dana objavljenom izvještaju o statusu prije četiri godine datih preporuka, zaključili su “Na osnovu ispitane knjigovodstvene i druge prateće dokumentacije i datih obrazloženja odgovornih osoba” da je “Dom zdravlja proveo sve preporuke date u izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji za 2017. godinu.”

S druge strane, Izvještaj o naknadnom pregledu provođenja preporuka iz Izvještaja revizije učinka „Angažovanje fizičkih lica bez zasnivanja radnog odnosa u organima uprave“, imao je sasvim drugačiji rezultat.

2016. godine provedenom revizijom bili su obuhvaćeni: Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite, Ministarstvo pravde, Ministarstvo prosvjete i kulture, Ministarstvo porodice, omladine i sporta, Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Poreska uprava i Džender centar. A nalazi revizije pokazali su da se angažovanjem fizičkih lica bez zasnivanja radnog odnosa u organima uprave ne upravlja na efikasan način.

U izvještaju objavljenom tada, nakon provedene revizije, dato je 5 preporuka – jedna Vladi RS, a 4 pomenutim organima uprave i upravnim organizacijama.

Naknadni pregled, 5 godina kasnije, pokazuje da Vlada nije realizovala datu joj preporuku, a da su 4 ostale preporuke provedene tek djelimično.

U zaključku, koji potpisuje vođa revizorskog tima Momir Crnjak, navodi se:

“Naknadni pregled pokazao je da Vlada Republike Srpske nije definisala jedinstvena pravila i procedure o angažovanju fizičkih lica bez zasnivanja radnog odnosa u organima uprave. Takođe, većina institucija obuhvaćenih revizijom nije uspostavila pravila, postupke i procedure angažovanja fizičkih lica. Uz to, način izbora fizičkih lica za obavljanje određenih poslova bez zasnivanja radnog odnosa nije bitno promijenjen u odnosu na period vršenja predmetne revizije učinka.

I pored postignutih poboljšanja u pogledu formalnih i suštinskih karakteristika ugovora o djelu, u vremenu nakon objavljivanja Izvještaja revizije učinka većina institucija nije obezbijedila da se angažovanje fizičkih lica ne vrši za obavljanje poslova iz domena osnovne djelatnosti ili neposredno vezane s njom. To je rezultiralo da je ukupan broj fizičkih lica angažovanih na navedenim poslovima povećan u odnosu na 2015. godinu…

Institucije nisu u dovoljnoj mjeri provele preporuke na uspostavljanju sistema kontrole, praćenja i evaluacije angažmana fizičkih lica. Evaluacija uglavnom nije vršena pa, samim tim, ni učinak angažovanih fizičkih lica nije bitno poboljšan.”

Na kraju, revizori su Vladi Republike Srpske, odnosno institucijama obuhvaćenim revizijom preporučili da preduzmu potrebne mjere i aktivnosti u cilju potpune realizacije preporuka datih u Izvještaju navedene revizije učinka.

Na žalost, ne živimo u nekoj od uređenih demokratskih država, u kojima bi ovakav izvještaj revizora rezultirao promptnom ostavkom premijera i kompletne vlade. Kod nas se ostavke ne podnose ni za mnogo ozbiljnije stvari.

(N.N., Revizije info)