Komentari i analize

POSLIJE 10 MJESECI PAUZE – PRVA SJEDNICA ODBORA ZA REVIZIJU NS RS U OVOJ GODINI

Većinu u Odboru imaju predstavnici partija skupštinske većine, koje postavljaju direktore institucija, o kojim onda odlučuju na odboru. Sprečavajući često čak i skupštinsku raspravu o njima.

Juče, 22.09., u okviru priprema za 12. redovnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske, između ostalog, održana je i sjednica Odbora za reviziju.

Radi se o tek prvoj sjednici Odbora za reviziju NS RS u ovoj godini. Prethodna je, naime, održana još u novembru 2019.

S druge strane, podsjetimo da je Glavna služba za reviziju izvještaje o provedenoj finansijskoj reviziji institucija u RS za 2019. godinu počela objavljivati još u martu 2020., i da ih od tada u kontinuitetu objavljuje, pojedinačno ili u manjim grupama.  I da je do 31. avgusta objavila 55 izvještaja koje je Programom rada i planirala objaviti u ovom roku.

Manje od polovine revidiranih institucija (22) dobile su obje pozitivne ocjene (i za finansijske izvještaje i za usklađenost sa zakonima). 14 ih je dobilo pozitivnu ocjenu za jednu a mišljenje s rezervom za drugu komponentu finansijske revizije. 15 ih je imalo mišljenje s rezervom za obje komponente finansijske revizije. A 4 institucije – 3 opštine i 1 dom zdravlja – dobile su negativne ocjene revizora, za jednu od komponenti finansijske revizije.

Na prvoj ovogodišnjoj sjednici skupštinskog Odbora za reviziju razmotreni su i usvojeni Izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o provedenoj finansijskoj reviziji Konsolidovanog godišnjeg finansijskog izvještaja za korisnike budžeta RS za 2019. godinu, te, Godišnji revizorski izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske za 2020. godinu.

Oba ova izvještaja na dnevnom su redu juče započete 12. redovne sjednice NS RS.

Na sjednici Odbora je razmotren i Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji Dom zdravlja Brod, koji je dobio negativno mišljenje revizora. Direktor Doma zdravlja je pred Odborom rekao da razumije koje su propuste imali i obrazložio je šta su sve poduzeli na otklanjanju nepravilnosti.

Preostala 3 izvještaja za institucije koje su dobile negativne ocjene revizora za 2019. godinu nisu razmatrana na ovoj sjednici. Radi se o izvještajima za opštine Srebrenica, Novo Goražde i Gacko.

Činjenica da je ovo prva sjednica Odbora za reviziju nakon 10 mjeseci, uzrokovala je da se Odbor umjesto aktuelnim izvještajima bavi zaostacima iz prethodnog perioda.

Pa je na sjednici razmotren, uz “saslušanje” direktorice Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge Banja Luka Jelene Ćetković, revizorski izvještaj, sa negativnom ocjenom, o provedenoj finansijskoj reviziji ove agencije za – 2018. godinu.

Naglasimo da je ova institucija, u reviziji provedenoj 9 godina ranije dobila pozitivno mišljenje za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima, ali je za 2019. dobila negativno mišljenje.

Odboru za reviziju to nije bilo dovoljno da podrži prijedlog svog predsjednika (Tomice Stojanovića iz SDS-a) da ovaj izvještaj razmatraju i poslanici Narodne skupštine Republike Srpske. Prijedlog je odbijen od strane većine u Odboru za reviziju. Što je posljedica činjenice da većinu u Odboru imaju predstavnici partija skupštinske većine, koje, opet, postavljaju direktore institucija o kojim onda odlučuju na skupštinskom odboru. Sprečavajući često čak i skupštinsku raspravu o njima. Kao u pomenutom slučaju.

Pored ovih izvještaja, na prvoj sjednici Odbora u 2020. godini razmotrena su i 3 izvještaja revizije učinka, koji su objavljeni još u avgustu 2019. godine, na teme:

  • Upravljanje sredstvima posebnih namjena za šume
  • Upravljanje centralizovanim javnim nabavkama u zdravstvu Republike Srpske
  • Profesionalna rehabilitacija i zapošljavanje lica sa invaliditetom

S druge strane, 6 izvještaja o revizijama učinka objavljenim u 2020. godini (u januaru, aprilu, junu i julu) nisu razmatrani.

(T.H., revizije.info)