Intervjui Podsjećanja

Podsjećanja – BOŠKO ČEKO: NEZAVISNOST REVIZORA JE UGROŽENA STRAHOM VLASTI

U izjavama predstavnika vlasti RS koje su kulminirale zaključcima poslanika SNSD prepoznao sam njihov strah i pritisak na Glavnu službu za reviziju javnog sektora, ocenjuje u intervjuu za „EuroBlic“, iz novembra 2009., glavni revizor Boško Čeko. On veruje da se političari plaše nalaza revizija, jer Služba ima veliko poverenje građana koji su prepoznali profesionalnost i nezavisnost revizora.

„Naši izveštaji ne služe da nekome leti glava, već da se poboljša finansijska disciplina u javnom sektoru. Postoje institucije koje će ispitati da li ima elemenata krivičnog ili nekog drugog dela. Umesto da provode naše preporuke, oni svu energiju troše da negiraju naš rad ako im revizija nije po volji“, upozorava Čeko.

U parlamentu RS ste poručili da „idete do kraja“. Šta to znači?

– Šest sati pre glasanja u NSRS o izveštaju o radu moje službe za 2008. dobio sam informaciju da će skupštinska većina uskratiti podršku i da očekuju moju ostavku. Prvo, nisam verovao da neće prihvatiti izveštaj. Drugo, ako se izveštaj o našem radu ne usvoji – nije katastrofa. Usvojili ili ne izveštaj, to nema posledica na naš rad, jer je to samo informacija. Ali, simptomatično je to što je Odbor za reviziju u NSRS jednoglasno prihvatio naš izveštaj, a na sednici NSRS nisu rekli ništa, nego su dopustili da se bez rasprave glasa o njemu. Kada se to sve sagleda, računali su da ću podneti ostavku. Zatim, usvojeni su zaključci poslanika SNSD koji su pritisak na Glavnu službu, zbog čega sam reagovao jer sam video da žele da ograničavaju naš rad.

Na koji način pokušavaju da ugroze vašu nezavisnost?

– Kako objasniti to što se u zaključcima pozivaju na INTOSAI standarde, po kojima mi i radimo, a onda traže ograničenja da u dogovoru sa Odborom za reviziju NSRS razmišljamo kakvo ćemo dati mišljenje po urađenim revizijama. Traže i da sa Ministarstvom finansija vidimo kakvu ćemo vrstu, obim i ciljeve revizije raditi. Samo što nisu odredili da nam Ministarstvo odredi šta ćemo i kako raditi. To je direktno učešće na našu nezavisnost. Dalje, premijer RS konstantno govori javno: „Šta hoće onaj Čeko? Jedino je on van kontrole“. To nije tačno. On, izgleda, ne poznaje zakone po kojima radimo, ali me čudi što ga savetnici ne informišu. Po zakonu, Odbor za reviziju je taj koji je zadužen za našu kontrolu, ali Odbor niko ne proziva. Članovi Odbora treba da svake četvrte godine angažuju spoljnu revizorsku kuću, po mogućnosti državnu. Takvu kontrolu smo imali 2004. koju je obavila „Sigma“ iz Pariza. Na osnovu te kontrole rezultati su bili poboljšanje nezavisnosti naše službe. U 2005. izmenjen je zakon iz 1999. koji je predviđao da glavni revizor bude smenjen ako NSRS ne usvoji izveštaj njegove službe. Revizori iz Francuske su rekli da je to neprihvatljivo i da to utiče na našu nezavisnost. Oni sada ponovo pokušavaju da glavni revizor bude smenjen zbog neusvajanja izveštaja. Sada izgleda paradoksalno, ali je upravo sadašnja vlast, tadašnja opozicija, podržala apsolutno tu promenu u zakonu. Tu promenu je izdejstvovala, pre svega, tadašnja ministarka finansija Svetlana Cenić. Sada je shvatam što govori da se borila rukama i nogama za našu nezavisnost, jer je tadašnja pozicija htela da prolongira usvajanje izmena zakona do isteka mog mandata nakon čega ne bih mogao ponovo biti izabran.

Sami ste pomenuli da uživate veliko poverenje javnosti. Kome to smeta?

– Mislim da je to jedan od razloga zašto smetam političarima. Mislim da bi političari, pre svega oni najodgovorniji, poput premijera i predsednika NSRS, trebalo da vode računa o svojim javnim izjavama. Mene premijer naziva šerifom, poredi me se Eliotom Nesom, kaže da osnujem političku stranku ako imam poverenje javnosti, čime me direktno poziva na kršenje zakona jer nijedan revizor ne sme biti član političke partije. Predsednik NS RS, institucije koja treba da obezbedi uslove za našu nezavisnost u radu, rekao je da je u političkoj tuči između pozicije i opozicije nastradao glavni revizor. Očito su se mnogi političari izgubili u izjavama. Nisu meni potrebni hvalospevi nego podrška u nezavisnosti institucije revizije, koja nam je zagarantovana zakonom. Kako će moji revizori, nakon poslednjih političkih izjava, otići nekome u kontrolu? Nije ni njima lako. Političari žele da stvore atmosferu u kojoj će građani steći utisak da revizori imaju podršku politike, šaljući skrivene poruke da se ne pojavljujem u javnosti i da nam izveštaji ne budu javni. Ali, onda to više nije Glavna služba za reviziju javnog sektora već interna revizija. Onda vlast mora da promeni zakon i da ukine ovu instituciju ako je to put prema EU.

Da li je konačna vaša odluka da funkciju glavnog revizora obavljate do isteka mandata krajem 2012?

– Da, to je konačna odluka. Moja energija do tog perioda biće usmerena da stvorimo uslove da naslednik nastavi da radi po zakonima i da bude nezavistan. Glavni revizor ne može biti neko ko će slušati partiju i politiku, nego da jasno stoji iza izveštaja. Ne sme se stvoriti utisak da je iza Boška Čeke ostao potop.

(Tijana Veselinović, Euro Blic, 17.11.2009.)