Komentari i analize

IZ ANALIZE CCI-A: INSTITUCIJE KOJIMA REVIZORI NISU DALI POZITIVNU OCJENU RASPOLAGALE SU SA 7 I PO MILIJARDI KM

Juče (22.05.2020.) objavljena analiza Centara civilnih inicijativa, o javnoj reviziji u Republici Srpskoj, ukazala je, između ostalog, na vezu između revizorskih ocjena o radu institucija i budžetskog novca s kojim one raspolažu.

Analiza CCI-a pokazala je da se svega 38% (oko 4,5 milijarde KM), od ukupnog budžeta revidiranih institucija u Republici Srpskoj u periodu 2015.-2018. godina, odnosi na revizije koje su okončane pozitivnom revizorskom ocjenom.

S druge strane, oko 7.5 milijardi KM ili 62% od ukupnog 4-godišnjeg budžeta svih institucija koje su bile subjekt revizije, u ove 4 godine, zbir je godišnjih budžeta institucija čije finansijsko poslovanje, u manjoj ili većoj mjeri, nije zadovoljilo revizorske kriterije.

Dakle, gotovo 3 milijarde više budžetskih sredstava su na raspolaganju imali subjekti revizije koje su imali mišljenje s rezervom ili negativno mišljenje.

27 institucija koje su dobile negativnu ocjenu Glave službe za reviziju javnog sektora u RS, u periodu 2015.-2018. godina je raspolagalo sa ukupnim budžetom u visini od 174.229.430 KM. Najvišim budžetom od negativno ocijenjenih institucija u posmatranom periodu su upravljale JU Vode Srpske Bijeljina – sa 33.983.082 KM.

Posmatrajući sumarno, budžete institucija nad kojima je izvršena redovna godišnja finansijska revizija, grupisane prema revizorskim ocjenama, u periodu 2015.-2018., vidljivo je da, osim u 2018. godini, u svim prethodnim godinama preovladavaju budžeti revidiranih institucija, čije je poslovanje ocjenjeno „s rezervom“. Ipak, postoji trend, nakon 2015. godine, da se značajno povećalo učešće revidiranih institucija sa pozitivnim mišljenjem koje su raspolagale sa značajnim budžetom. U 2015. godini, budžeti revidiranih institucija sa pozitivnim mišljenjem su bili preko 10 puta niži, u odnosu na revidirane institucije koje su ocijenjene „s rezervom“.  Godinu dana kasnije, 2016. godine, iako i dalje nepovoljan odnos, kao i u 2017. godini, ipak se značajno približio budžet institucija koje su dobile pozitivno u odnosu na mišljenje s rezervom. U 2018. godini, bilježi se najveći progres i prvi put su većim iznosom raspolagačle institucije koje su pozitivno ocjenjene u odnosu na one koje su imale mišljenje s rezervom.

(revizije.info)

Oznake