Komentari i analize

IZ ANALIZE CCI-A: NE POSTOJI MINISTARSTVO VLADE RS KOJE NE KRŠI NEKI ZAKON

U 22.5. predstavljenoj analizi Centara civilnih inicijativa "Javna revizija u RS u periodu 2015.-2018.", konstatuje se da su revidirane institucije, u posmatranom periodu, prekršile 104 različita zakona 1218 puta. Među institucijama čiji rad nije bio usklađen sa zakonima ovog entiteta su i sva ministarstva Vlade Republike Srpske.

U periodu 2015.-2018., nijedno ministarstvo Vlade Republike Srpske nije dobilo negativno revizorsko mišljenje. Posljednji revizorski izvještaj u kojem je neko ministarstvo dobilo negativno mišljenje je bio u 2013. godini, kada je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, dobilo negativno mišljenje i za finansijsku i za reviziju usklađenosti.

Međutim, najnovija analiza Centara civilnih inicijativa pokazuje da su, bez obzira na navedeno, sva ministarstva Vlade Republike Srpske – uključujući i ona sa oba pozitivna revizorska mišljena – u pomenutom periodu, radila u neskladu sa nekim zakonskim ili drugim propisama koji određuju njihov način rada.

Najizraženije kršenje zakona i drugi zakonskih akata evidentirano je kod Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koje je u periodu 2015.-2018. prekršilo 14 zakona i 24 druga akta.

Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, u periodu 2015.-2018. godina je prekršilo 10 zakona i 15 drugih propisa. Ministarstvo pravde je prekršilo 11 zakona i 10 drugih propisa, Ministarstvo trgovine i turizma je prekršilo 9 zakona i 10 drugih propisa, dok je Ministarstvo finansija u istom periodu prekršilo 9 zakona i 16 drugih propisa.

Kada posmatramo izvještaje koji se odnose na fondove koji su obavezan subjekt revizije, Fond zdravstvenog osiguranja je, od tri fonda, najnedisciplinovaniji u smislu poštivanja zakona i drugih propisa, a indikativno je i da se radi o finansijski najnestabilnijem fondu. Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, u periodu od 2015. do 2018. godine, nije uskladio svoj rad sa 10 zakona i  23 druga propisa. Od kojih je neke, u posmatranom periodu, kršio u više navrata i na više načina.

Napomenimo da ministarstva i fondovi koji imaju problema da usklade svoj rad sa zakonima, raspolažu vrlo značajnim budžetskim sredstvima. Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite je, npr., u periodu 2015.-2018. godina, raspolagalo sa budžetom od oko 1,4 milijardi KM i nije uspjelo nikada dobiti pozitivno revizorsko mišljenje ni za finansijske izvještaje ni za reviziju usklađenosti sa zakonima. I spisak zakona s kojim je rad ovog ministarstva neusaglašen je impresivan: Zakon o javnim nabavkama, Zakon o državnim službenicima, Zakon o budžetskom sistemu Republike Srpske, Zakon o računovodstvu i reviziji RS, Zakon o spomenicima i spomen obilježjima oslobodilačkih ratova, Zakon o doprinosima, Zakon o radu, Zakon o sistemu internih finansijskih kontrola u javnom sektoru Republike Srpske, Zakon o porezima na dohodak, te, zakoni o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2015., 2016., 2017. i 2018. godinu.

Zbog učestalih kršenja zakonskih i drugih propisa, potrebno je što hitnije prilagoditi već postojeću legislativu, te u skladu sa pomenutim kršenjima sankcionisati odgovorne na osnovu nalaza u revizorskim izvještajima. Pogotovo bi se to trebalo odnositi na one rukovodioce institucija koji iz godine u godinu ne postupaju u skladu sa pozitivnim zakonskim rješenjima i regulativom – zaključak je CCI-a.

(TH, revizije.info)

 

 

 

 

 

 

Oznake