Priče u fokusu

I PANDEMIJA POKAZALA ISPRAVNOST REVIZORSKOG ZAKLJUČKA O POTREBI EFIKASNIJE PREVENCIJE KORUPCIJE

Ured za reviziju institucija BiH, u svom posljednjem revizorskom izvještaju o finansijskoj reviziji Granične policije, konstatovao je da je Granična policija, shodno nadležnostima koje ima, izložena visokom riziku koruptivnog djelovanja i preporučio da bi odgovarajući organi unutar nje, trebali analizirati dosadašnje aktivnosti na prevenciji korupcije, koje je preduzela ova institucija. Nedavni skandal, sa omogućavanjem ulaska u zemlju licima bez odgovarajućih dokumenata i provedene procedure nadležnih sanitarnih i zdravstvenih organa, pokazuje kako dramatične posljedice može imati korupcija na jedno društvo.

Vijeće ministara BiH je 2015. godine usvojilo Strategiju za borbu protiv korupcije i Akcioni plan za borbu protiv korupcije za period 2015–2019. godina.

IZVJEŠTAJI, EDUKACIJA, KONTROLA, VIDEONADZOR,…?

Ured za reviziju institucija BiH, nakon posljednje provedene revizije (za 2018. godinu), konstatovao je da se kvartalno sačinjavaju izvještaji o aktivnostima za sprovođenje Plana za borbu protiv korupcije Granične policije BiH i dostavljaju Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (u daljem tekstu: APIK) i rukovodstvu Granične policije. U januaru 2019. je sačinjen i izvještaj o aktivnostima za provođenje Plana borbe protiv korupcije za 2018. godinu i dostavljen nadležnim tijelima.

Uvidom u pomenute izvještaje Ured je konstatovao da se može zaključiti da se provode aktivnosti na edukaciji osoblja u cilju upoznavanja sa rizikom korupcije i pojavnim oblicima.

Shodno sadržaju izvještaja, u 2018. godini je bilo prijava koje se odnose na postupanje policijskih službenika koje ima vezu sa koruptivnim djelovanjem, bilo da se radilo o anonimnim prijavama, žalbama građana ili informacijama dobijenim na druge načine.

Navedeno je također da su terenski uredi Granične policije provodili kontrolne aktivnosti usmjerene na preventivno djelovanje u borbi protiv korupcije te da su u tom smislu u 2018. godini provedene 1194 kontrolne aktivnosti u kojima skoro da i nije bilo utvrđenih nepravilnosti i nedostataka po bilo kom osnovu.

„U pogledu preventivnog djelovanja u borbi protiv korupcije u toku su aktivnosti na realizaciji projekta iz IPA 2015 kojim će se instalirati kompletan sistem videonadzora na 46 lokacija“ – konstatuje se u Izvještaju Ureda.

POBOLJŠATI AKTIVNOSTI NA PREVENCIJI KORUPCIJE

Uzimajući u obzir činjenicu da je Plan integriteta Granična policija sačinila 2014. godine, a da je ova institucija pod visokim rizikom u pogledu koruptivnih aktivnosti, te da je APIK sačinio novi priručnik – Pravila za izradu plana integriteta, Ured za reviziju institucija BiH je zaključio da bi bilo svrsishodno razmotriti ažuriranje postojećeg ili izradu novog plana integriteta.

Shodno navedenom, Ured je dao sljedeću preporuku: Uzimajući u obzir da je Granična policija, shodno nadležnostima koje ima, izložena visokom riziku koruptivnog djelovanja, smatramo da bi trebalo analizirati dosadašnje aktivnosti na prevenciji korupcije.

Analiza bi se odnosila na ocjenu uspješnosti u primjeni određenih mjera kao i slabosti uočene u primjeni određenih aktivnosti. Analiza bi također trebala pokazati mjere i aktivnosti čiju je primjenu potrebno pojačati, koje su to aktivnosti koje nemaju efekta, a iziskuju značajne materijalne izdatke te da li je potrebno uvođenje novih mjera i aktivnosti u cilju efikasnije prevencije korupcije.

NIJE REALIZOVANA NIJEDNA PREPORUKA

Inače, u posljednjem izvještaju Ureda za reviziju data je 21 preporuka, među kojima, pored pomenute koja se odnosi na korupciju, izdvajamo i čitav niz onih koji se odnose na javne nabavke, među kojim je i sljedeća: Granična policija treba raditi na unapređenju sistema javnih nabavki u cilju otklanjanja uočenih slabosti vezanih za definisanje traženih uslova tenderskom dokumentacijom, evaluaciju prispjelih ponuda te realizaciju ugovorom definisanih obaveza.

Na kraju, skrećemo pažnju na činjenicu da od 15 preporuka Ureda za reviziju, datih u prethodnom izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji Granične policije (za 2017.), u potpunosti nije realizovana nijedna. Za 7 je realizacija u toku, a za 8 nije registrovan nikakav pokušaj aktivnosti u pravcu njihove realizacije.

(TH, revizije.info)