Komentari i analize

I OPŠTINSKO VIJEĆE ŽEPČA MEĐU ONIMA KOJI SU RAZMATRALI REVIZORSKE IZVJEŠTAJE I DOGOVORILI NADZOR NAD REALIZACIJOM REVIZORSKIH PREPORUKA

Razmatranje revizorskih izvještaja na lokalnom i kantonalnom nivou vlasti bilo je, prethodnih godina, više izuzetak nego pravilo.

Netransparentnosti i nezainteresovanosti za svoje obaveze i interese građana, toliko je česta u političkom životu i radu institucija i javnih ustanova i preduzeća, u BiH, da je doživljavamo gotovo kao pravilo. Jedan od primjera takvog ponašanja je i odnos lokalnih i kantonalnih vlasti prema kontroli utroška javnog novca i rada javnih institucija, ustanova, preduzeća,…

Razmatranje revizorskih izvještaja na ovim nivoima vlasti bilo je, prethodnih godina, više izuzetak nego pravilo. A nadzor nad realizacijom revizorskih preporuka nepostojeći.

No, većinsko pozitivno reagovanje opštinskih i gradskih vijeća i skupština na inicijativu nevladine organizacije Centri civilnih inicijativa za uvrštavanje revizorskih izvještaja i planova za otklanjanje nepravilnosti, odnosno implementaciju revizorskih preporuka, daje nadu da je pozitivna promjena ipak moguća. I da je za neke pozitivne promjene dovoljan mali podsticaj “sa strane”.

Pa su tako u već 8 od 14 opština u RS, u kojima je revizija završena, na opštinskim skupštinama razmatrani revizorski izvještaji o radu lokalne uprave, te svojeni planovi za realizaciju preporuka (ili najavljeno njihovo usvajanje). A sličan proces se, s malim zakašnjenjem, odvija i u Federaciji.

Nakon pozitivnog odnosa opštinskih vijeća Gračanice, Hadžića i Jablanice, 28.10. je i Opštinsko vijeće Žepča razmatralo izvještaj o finansijskoj reviziji svoje Opštine, zajedno sa Planom za otklanjanje nepravilnosti.

Inače, Opštini Žepče je Ured za reviziju institucija u FBiH, nakon provedene finansijske revizije za 2020. godinu, dao mišljenje sa rezervom, za obje komponente finansijske revizije – i za finansijske izvještaje i za usklađenost sa zakonima – te, 17 preporuka za otklanjanje uočenih nepravilnosti. U oktobru je Opštinsko vijeće opštine Žepče usvojilo odluku da će pratiti realizaciju revizorskih preporuka, nakon što je načelnik opštine, prethodno, u septembru, imenovao radnu grupu za implementaciju akcionog plana.

Na današnjoj sjednici Opštinskog vijeća, pri usvajanju Plana za otklanjanje nepravilnosti, načelnik Opštine i predstavnik opštinske službe za privredu i finansije, naveli su da je 75% preporuka već riješeno. Na sjednici je jednoglasno donesen zaključak sljedeće sadržine:

“Primamo k znanju Izvjestaj o finansijskoj reviziji Opštine Žepče za 2020. godinu i usvajamo predloženi akcioni plan za otklanjanje nedostataka, koji je prezentirao pomoćnik načelnika za privredu i finansije, uz obavezu izvještavanja vijeća svakih 6 mjeseci o implementaciji iz plana.”

Edin Šišić, predsjedavajući Opštinskog vijeća, je, u svojoj izjavi za portal Revizije info, istakao:

“Danas smo, na 8. redovnoj sjednici OV Žepče raspravljali o finansijskoj reviziji opštine za 2020. godinu. Moramo napomenuti da smo, u konsultaciji sa predstavnicima CCI, dobili informaciju da smo prva opština u Federaciji BiH koja je stavila ovu temu u proceduru. Mi smo na taj način pokazali da pored uočenih nedostataka želimo da implementiramo 17 revizorskih preporuka u cilju zakonitog i odgovornog trošenja javnih sredstava.”

Tea Žižak, projekt koordinator Centara civilnih inicijativa, je navela da je Skupština opštine Žepče uvrštavanjem na dnevni red razmatranja revizorskih izvještaja, te, plana za realizaciju preporuka, pokazala primjer dobre prakse kojim bi se trebale voditi sve lokalne zajednice.

“Ono što je posebno bitno jeste dalje praćenje realizacije akcionog plana od strane lokalnog parlamenta kako bi se kroz vršenje javnog nadzora osigurala realizacija preporuka.”, dodala je Tea Žižak.

CCI su, inače, uputili Incijativu na adrese svih 41 predstavničkog tijela (skupština i vijeća) jedinica lokalne samouprave (opština i gradova) u Federaciji BiH i RS, čiji su organi uprave prošli ili će proći finansijsku reviziju. Namjera im je bila ukazati na potrebu ozbiljnijeg pristupa pri razmatranju revizorskih izvještaja i na nedovoljan stepen implementacije revizorskih preporuka, koji podrazumijeva potrebu većeg nadzora lokalnih parlamenata nad tom implementacijom.”

Otpora ima. I očekivani su u sredinama u kojima vlast i pored revizorskog ukazivanja na nedostatke i nezakoniotosti u radu, ne pokazuje namjeru da radi na njihovom otklanjanju. No, odnos lokalnih vlasti prema revizorskim izvještajima i potrebi implementacije revizorskih preoporuka, u globalu je, svakako, mnogo bolji nego što je bio.

(D.R. i N.N., Revizije info)