Komentari i analize

FZO RS – JEDAN OD PRIMJERA KAKO ZAVRŠAVA SISTEMSKO IGNORISANJE PROBLEMA NA KOJE UKAZUJU REVIZORI

Da sistem, svih ovih godina, funkcioniše, da i druge institucije, osim revizora (parlament, vlada, tužilaštva, sudovi) rade svoj posao i da se na greške i nezakonitosti reaguje na vrijeme, da se prekršioci zakona i oni koji ne poštuju preporuke revizora kažnjavaju i uklanjaju sa rukovodećih mjesta, mi ne bi danas bili u situaciji da nas preplavljuje talas korupcijskih skandala, vezanih za pandemijsku krizu.

11.06. Glavna služba za reviziju javnog sektora RS objavila je svoj 27. izvještaj o finansijskoj reviziji za 2019. godinu – Izvještaj o finansijskoj reviziji Fonda zdravstvenog osiguranja RS.

FOND U KORUPCIJSKOJ AFERI

U talasu Corona-skandala koji je zahvatio BiH, odnosno informacija o spornim nabavkama, koje ukazuju na moguću korupciju u vrhu entitetskih vlasti i institucija pod njihovom kontrolom, značajno mjesto pripada i ovom fondu.

Opozicioni poslanik Draško Stanivuković protiv direktora Fonda podnio je i krivičnu prijavu, smatrajući da nabavke koje je za Fond vršila firma Medietik doo, u iznosu od preko 20 miliona KM, trebaju ispitati pravosudni organi i navodeći za to konkretan argument: “Kada pogledate podatke UIO, najskuplji respirator firme Medietik koji je ikada ušao u BiH je 34.000 KM, a prodavani su po nevjerovatnoj cijeni od 157.000 KM”.

Transparency International BiH iznio je stav da su ugovori koje je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske dodijelio firmi Medietik, dodjeljeni direktno bez ikakvog postupka, “zaobilaženjem” Zakon o javnim nabavkama, iako za to nisu bili ispunjeni zakonski uslovi, prema prethodnim mišljenjima Agencije za javne nabavke BIH.

Doda li se na ovo još nekoliko spornih ugovora, dolazi se do podatka da je FZO ukupno, u posmatranom periodu, dodijelio 26,3 miliona KM bez primjene zakona.

TI BiH podsjeća da je stav Agencije za javne nabakve BIH da se ovakve nabavke nisu smjele izuzimati od primjene Zakona, jer se izuzeće može primijeniti samo u slučaju krajnje hitnosti kada je potrebno reagovati u roku od nekoliko sati.

PROBLEMI U RADU FZO RS I KRŠENJE ZAKONA O JAVNIM NABAVKAMA NISU “OD JUČE”. NITI “OD CORONE”

Finansijska revizija Fonda zdravstvenog osiguranja RS, za 2019. godinu, izvještaj o kojoj je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS objavila ovih dana, okončala je pozitivnim mišljenjem za finansijske izvještaje ali mišljenjem s rezervom sa skretanjem pažnje za usklađenost sa zakonima i drugim propisima.

U 20 godina postojanja Glavne službe za reviziju RS, Fond zdravstvenog osiguranja je samo jednom – 2011. godine – dobio pozitivno mišljenje za obje komponente finansijske revizije (a i tada “sa skretanjem pažnje”). Još 3 puta (2010., 2017. i 2019.) dobio je pozitivnu ocjenu za jednu od dvije komponente finansijske revizije.

S druge strane, 2001. i 2012. Fond je ocjenjen negativnim mišljenjem. A 4 godine za redom, od 2002. do 2005. Glavna služba za reviziju je zbog nedostatka potrebnih informacija davala “uzdržavajuće mišljenje”. U ostalim godinama Fond je od Glavne službe za reviziju dobijao mišljenje s rezervom (sa ili bez skretanja pažnje).

Osnov za donošenje mišljenja s rezervom, za usklađenost sa zakonima i drugim propisima, za 2019. godinu, bio je sljedeći:

Javne nabavke nisu provedene u skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama, jer za javne nabavke usluge praćenja dijagnostičko terapijskih skupina i za usluge ocjene privremene nesposobnosti za rad preko 30 dana u ukupnom iznosu od 833.668 KM, nisu provođeni postupci javnih nabavki.

Odredbe zaključenih ugovora kod dijela javnih nabavki (vezano za garanciju za dobro izvršenje ugovora, prekoračenje roka realizacije ugovora i obračun ugovorene kazne), nisu usklađene sa tenderskom dokumentacijom, a realizacija ugovorenih poslova nije vršena u skladu sa ugovorenim odredbama.

Nakon izvršenog Rebalansa budžeta za 2019. godinu izvršena je realokacija sredstava u iznosu od 24.576.100 KM, a Odlukom o izvršenju Finansijskog plana nisu utvrđena ograničenja u pogledu visine sredstava koja se realociraju, što nije u skladu sa članom 41. stav 2. Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske.

Nije definisana metodologija i kriterujumi za zaključivanje ugovora finansiranja sekundarnog i tercijalnog nivoa zdravstvene zaštite i nisu utvrđeni standardi i normativi zdravstvene zaštite, kao i drugi kriterijumi na osnovu kojih bi se vršilo ugovaranje pružanja zdravstvenih usluga za produženu medicinsku rehabilitaciju, što nije u skladu sa Pravilnikom o principima, uslovima i kriterijumima za zaključivanje ugovora sa davaocima usluga u Republici Srpskoj u 2019. godini.

RIBA SMRDI OD PARTITOKRATSKE GLAVE

Svi prekršioci zakona, naravno, treba da odgovaraju. Pa i rukovodstvo Fonda, ukoliko se dokaže da su podaci koji su dospjeli u javnost, u vezi spornih nabavki medicinske opreme, tačni. Ali, treba imati u vidu i širu sliku.

Da sistem, svih ovih godina, funkcioniše, da i druge institucije, osim revizora (parlament, vlada, tužilaštva, sudovi) rade svoj posao i da se na greške i nezakonitosti reaguje na vrijeme, da se prekršioci zakona i oni koji ne poštuju preporuke revizora kažnjavaju i uklanjaju sa rukovodećih mjesta, mi ne bi danas bili u situaciji da nas preplavljuje talas korupcijskih skandala, vezanih za pandemijsku krizu.

No, ponašanje vlasti, u različitim segmentima i na različite načine, sve ove godine šalje poruku koja, u najmanju ruku, nije na liniji izgradnje pravne države, odnosno poštovanja zakona i borbe protiv korupcije. Naprotiv.

Poruka koju, svojim nečinjenjem, šalje vlast završava upravo ovako kako ovih dana završava Fond zdravstenog osiguranja RS – skandalom, tužbama i istragama o mogućoj zloupotrebi, korupciji i pljački milionskih svota javnog novca.

A konstatujmo i da, sve ove godine, vlast ne kažnjava i ne vrši pritisak na rukovodioce institucija čiji rad revizori ocjenjuju negativnim (nema smjena, sankcija, ostavki “iz moralnih razloga”), nego vrše pritisak na revizore. Pa ostavke ne podnose stranački instalirani rukovodioci institucija u čijem radu su detektovane greške i nezakonitosti. Ne, ostavku je, podsjetimo, prije par godina, pod najbrutalnijim političkim pritiskom, u RS, podnio Glavni revizor i njegov zamjenik.

Jer se vlasti nije svidio vlastiti odraz u ogledalu.

(SŠ, revizije.info)